Hej alla fina lyssnare,
Idag möter vi träningsprofilen Elin Ekstedt. Elin brinner för att hjälpa människor att förbättra sin hälsa, både fysiskt och psykiskt. Vi pratar idag om Elins resa, varför ville hon börja jobba online med träning och kost och vad motiverar henne att fortsätta?
Idag pratar vi bland annat om:
Hej alla fina lyssnare,
Varmt välkomna till ett nytt avsnitt, i dagens podd möter vi David Borgstrand där vi tillsammans pratar om livet efter en ätstörning. Det går att hitta tillbaka till rörelseglädje efter en lång period av ätstörda tankar. Vi pratar idag om vikten av att inte identifiera sig själv med maten man äter, att inte ta allt på för stort allvar, bara för man ätit sämre en dag är inte dagen sämst för det.
När man lider av en ätstörning är det lätt att tänka "allt eller inget" kring mycket. Detta i samband med kontrollbehovet behöver man träna bort.